Projekti i Teatrit Kombëtar – Një bllok betoni rrethuar me më shumë beton

Projekti i Teatrit Kombëtar – Një bllok betoni rrethuar me më shumë beton

Teatri i ri Kombëtar do të jetë një ndërtesë masive betoni e rrethuar me kulla, sipas renderave të publikuara nga televizioni Report Tv.

Projekti është thjesht një përshtatje e projektit të vjetër “Qendra kulturore Tiranë”  e të njëjtin arkitekt, Bjarke Ingels Group. Projekti i 2011-tës përfshinte ndërtimin e xhamisë, qendrës kultutore islamike dhe muzeut të harmonisë fetare. Ai u planifikua dhe u përzgjodh nga juria e kryesuar nga Kryeministri Rama.

Renderi i bërë në vitin 2011Projekti i ri i Teatrit Kombëtar do të jetë njësoj si ai i vitit 2011. Në të dyja projektet parashikohet që në barkun e godinës të ketë një hapësirë për qytetarët, e cila do të funksionojë si galeri. Ndërsa hapësira brenda, e parashikuar për xhami dhe muze në vitin 2011, në projektin e ri do të kthehet në teatër.

Renderi i Teatrit Kombëtar publikuar sot
Renderi i Teatrit Kombëtar publikuar sot

 

Projekti i vitit 2011 nuk arriti të zbatohej sepse Edi Rama u largua nga Bashkia Tiranë. Por, mesa duket me ardhjen sërish në pushtet dhe marrjen e bashkisë nga Erion Veliaj, Kryeministri i ka gjetur një vend zbatimit të projektit të lënë në mes.

Vendimi për prishjen e godinës së Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e një godine të re është bërë publike vetëm në ditët e fundit.

Si në të gjithë projektet e mëparshme të qeverisë Rama, dhe për këtë rast  janë shkelur të gjitha procedurat ligjore duke nisur nga transparenca tek informimi i publikut, tek procedurat e përzgjedhjes së projektit. Çdo gjë është bërë në mënyrë arbitrare dhe fait-a-complais. E vetmja “transparencë”, nëse mund të quhet e tillë, janë renderat me kompjuter, që gjithashtu nuk u publikuan gjatë asnjë takimi të Ministres Kumbaro dhe Kryebashkiakut Veliaj me aktorët e teatrit.

Lidhur me prishjen e Teatrit Kombëtar, Exit ka shkruar  këtukëtu dhe këtu.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>