Prokuroria, KQZ t’i heqë mandatin këshilltarit socialist në Bashkinë Kamëz

Nga Exit News
Prokuroria, KQZ t’i heqë mandatin këshilltarit socialist në Bashkinë Kamëz

Prokuroria i ka kërkuar Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) t’i heqë mandatin një anëtari të Këshillit Bashkiak Kamëz me arsyen se ka fshehur në formularin e vetëdeklarimit dy dënime të marra në Zvicër e Suedi.

Mediat raportojnë se këshilltari bashkiak është Mirush Dema i Partisë Socialiste. Pas verifikimeve të Prokurorisë, ai rezulton se e ka pasur mbiemrin Troci dhe është dënuar me gjobë në Zvicër për shitje narkotikësh dhe dëbim nga Suedia për dhunim banese.

Në formularin e dekriminalizimit mediat thonë se ai kishte deklaruar vetëm një ndalim për verifikim në Gjenevë dhe dëbimi në Suedi.

KQZ pritet të marrë vendim më 12 shkurt. Ky është rasti i radhës ku persona të promovuar në politikë apo detyra publike nga Partia Socialiste kanë probleme me dekriminalizimin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>