Qeveria miraton 1.4 miliardë lekë për shëndetësinë

Nga Exit News
Qeveria miraton 1.4 miliardë lekë për shëndetësinë

Ministrja e Ekonomisë Anila Denaj tha dje se qeveria ka miratuar një fond prej 1.4 miliardë lekësh në mbështetje të shëndetësisë.

“400 milion lekë do tëshkojnë për spitalet për situatën COVID dhe 1 miliard lekë për ndihmën ekonomike dhe paaftësisë, njofoti Denaj gjatë konferencë spër media të mërkurën.

Qeveria miratoi Aktin Normatvi për buxhetin e 2020, ku sipas të cilit do të jepet mbështetje shtesë për infrastrukturën energjinë dhe reformën e ujit. 

Denaj tha se parashikohen 2.9 mld lekë pagesa për rreth 30 projekte.

Ministrja deklaroi se ndërmarrjeve të ujësjellës kanalizmeve i është dhënë 420 mln lekë.

 Denaj deklaroi se  do të jepen  673 milionë lekë për mbarëvajtjen e zgjedhjeve për dy projekte, identifikimi elektronik i zgjedhjeve dhe votimi elektronik. 

“Ky buxhet nuk e ka lënë pas as arsimin, për të cilën jepen 100 milion lekë në programin për kërkimin shkencor”, tha në komunikimin me mediat ministrja Denaj.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>