Shqipëria, një nga 6 vendet që zgjati sanksionet ndaj Rusisë

Nga Alice Elizabeth Taylor
Shqipëria, një nga 6 vendet që zgjati sanksionet ndaj Rusisë

Shqipëria është një nga gjashtë vendet që ka vendosur të zgjasë sanksionet ndaj Rusisë si kundërpërgjigje për aneksimin e Krimesë.

Më 18 qershor, Këshilli Evropian miratoi ndryshimin që zgjat më tej sanksionet kufizuese deri më 23 qershor 2021.

Shqipëria bashkë me Malin e Zi, Islandën, Norvegjinë, Ukrainën dhe Gjeorgjinë kanë vendosur të zbatojnë vendimin e Këshillit. Ata kanë rënë dakord që politikat e tyre kombëtare do të jenë në përputhje me vendimin.

Sanksionet ekonomike të BE-së ndaj Rusisë u vendosën në vitin 2014, si përgjigje ndaj pushtimit të Krimesë nga Rusia.

Sanksionet kishin për qëllim goditjen e sektorit të energjisë, indrustrisë së mbrojtjes dhe financave. Vendosja e sanksioneve e bëri më të vështirë hyrjen e Rusisë në tregjet kapitale evropiane. Shqipëria iu bashkua nismës së BE-së që në vitin 2014.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>