Shqiptarët mund të hyjnë pa test PCR në Maqedoninë e Veriut

Nga Exit News
Shqiptarët mund të hyjnë pa test PCR në Maqedoninë e Veriut

Qytetarët shqiptarë duke nisur nga sot (6 tetor) mund të udhëtojnë drejt Maqedonisë së Veriut pa testin PCR, për COVID-19. Ky rregull vlen edhe për Serbinë, Kosovën dhe Malin e Zi.

Lajmi u njoftua në Facebook nga Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipče, i cili tha se “sipas analizave tona, për momentin nuk ka tregues negative, domethënë një numër të madh të rasteve të importuara të COVID-19 nga ato vende. Si rezultat, nuk ka rrezik dhe është e sigurt hapja e kufijve ”.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, njoftoi se numrat e të infektuarve të importuar janë të ulët, ndaj qytetarët mund të lëvizin pa test.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>