Transparency International 2017: Shqipëria, Bosnja dhe Maqedonia, tre vendet më të korruptuara në Evropë

Transparency International 2017: Shqipëria, Bosnja dhe Maqedonia, tre vendet më të korruptuara në Evropë

Shqipëria së bashku me Bosnje-Hercegovinën dhe Maqedoninë janë tre vendet më të korruptuara në Evropë, sipas raportit të sapo botuar të Transparency International, organizatës më të rëndësishme kundër korrupsionit në botë.

Indeksi i Perceptimit të Korrupsionit 2017 e ka renditur Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në vendin e 91-të në botë, ndërsa Maqedoninë në vendin e 107-të. Shqipëria ka rënë me tetë vende në krahasim me vitin 2016, kur gjendej në vendin e 83-të.

Kosova është renditur në vendin e 85-të dhe ka bërë një përmirësim të ndjeshëm krahasuar me një vit më parë, kur ajo renditej më dobët se Shqipëria, në vend të 95-të.

Në një shkallë nga 0-100 pikë — ku zero do të thotë korrupsion zero—Shqipëria është vlerësuar me 39, ndërsa mesatarja e përgjithshme botërore është 43 pikë. Ndërkohë mesatarja e vendeve Europiane është 66 pikë, që tregon një diferencë të madhe të Shqipërisë me vendet europiane.

Raporti thekson se gjatë vitit 2017, autoritarizmi u përhap në të gjithë Evropën Lindore dhe Juglindore, duke penguar përpjekjet kundër korrupsionit dhe duke kërcënuar liritë civile. Pothuaj në të gjithë rajonin, organizatat joqeveritare dhe mediat e pavarura përjetuan sfida për të monitoruar dhe kritikuar qeveritë.

Vendet ku pothuajse nuk ekziston korrupsioni janë Zelanda e Re dhe Danimarka, ndërsa më problematikët rezultojnë Sudani i Jugut dhe Somalia.

LEXO  Itali, arrestohen karabinierët për trafik droge dhe tortura në kohën e karantinës

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>