Trump dyshon se shpërthimi në Beirut ishte sulm

Nga Exit News
Trump dyshon se shpërthimi në Beirut ishte sulm

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se shpërthimi në Beirut ‘duket si një sulm i tmerrshëm’.

Gjatë një konference për media në Shtëpinë e Bardhë, Trump tha se ai kishte takuar disa gjeneralë amerikanë të cilët mendojnë se ‘shpërthimi ishte një sulm’.

Deri më tani për shpërthimin e 4 gushtit në Beirut, i cili ka shkaktuar mbi 100 viktima dhe rreth 4 mijë të plagosur, dihen shumë pak të dhëna.

Burimi i shpërthimit aktualisht është i paqartë, por sipas informacioneve zyrtare në depon ku ka ndodhur shpërthimi ka pasur të ruajtur mbi 2700 ton nitrat amoni që ka nxitur shpërthimin.

Siç Exit News ka shpjeguar këtu, nitrati i amonit është shumë shpërthyes kur bie në kontakt me zjarrin – dhe kur shpërthen, mund të lëshojë gazra toksikë, përfshirë oksidet e azotit dhe gazin e amoniakut.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme