Trupi gjykues i Imerajt në KPK akzon vëzhguesin e ONM-së se u ka bërë presion

Nga Exit News
Trupi gjykues i Imerajt në KPK akzon vëzhguesin e ONM-së se u ka bërë presion

Trupi gjykues i KPK që konfirmoi në detyrë prokuroren Elizabeta Imeraj pretendon se vëzhguesi ndërkombëtar i ONM-së, Theo Jacobs ka bërë presion ndaj tyre për ndryshuar vendimin.

Në një letër drejtuar kryetares se KPK-së, Pamela Qirko, tre gjyqtarët Olsi Komici, Roland Ilir dhe Suela Zhegu shkruajnë se vëzhguesi i ONM-së është përpjekur të influencojë vendimin e tyre për të shkarkuar nga detyra prokuroren Imeraj.

Imeraj u konfirmua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 1 prill 2021. Por vendimi i KPK-së u kundërshtua nga ONM, e cila e apeloi vendimin tek Komisioneri Publik.

Tre gjyqtarët thonë se janë ofenduar nga sjellja jo profesionale, fyese dhe paragjykuese e Jacobs dhe e akuzojnë atë se ka tejkaluar kompetencat.

“Duam të besojmë se ky është një rast i izoluar dhe në asnjë mënyrë një tendencë për intimidim trupi për shkaqe të panjohura. Shprehim besimin e plotë qe raste të tilla që demtojnë procesin e rivlerësimit si dhe bashkëpunimin me ONM të mos përsëriten më”, thuhet në deklaratë.

Elizabeta Imeraj drejton aktualisht Prokurorinë e Tiranës. Ajo pritet të hetohet tashmë nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit i cili do të marrë vendimin përfundimtar nësë do të qëndrojë ose jo në detyrë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>