Vetëdorëzohet Jaeld Çela, ish-drejtori i Policisë Vlorë

Nga Exit News
Vetëdorëzohet Jaeld Çela, ish-drejtori i Policisë Vlorë Jaeld Çela

Jaeld Çela, Ish-drejtorin e policisë Vlorë u vetëdorëzua sot në Polici. Lajmin e bënë të ditur Neës 24. Ai ishte në kërkim nga Policia që prej nëntorit 2017.

Ish-drejtorin e Policisë u hetua nga prokuroria për trafik dhe favorizim të grupit Habilaj, sëbashku me ish-Ministrin e Brendshëm Tahiri.

Por, Gjykata e deklaroi atë të pafajshëm për këto akuza, por fajtor për shpërdorim detyre. Për këtë ai u dënua me 5 vite burg, por që me gjykim të shkurtuar dënimi përfundimtar i shkoi në 3 vite e 4 muaj.

Jaeld Cela, sipas prokurorisë lidhej me tre ngarkesa të trafikuara drejt Italisë, por të cilat qenë kapur nga autoritetet:

• 25 tetor 2013 – 1,650 kilogramë kanabis në Augusta.
• 27 shkurt 2014 – 289,7 kilogramë kanabis në Palagonia.
• 29 korrik 2014 – 293,5 kilogramë kanabis në Katania.

Përveç Jaeld Çelës, të akuzuar për narkotrafik kanë qenë edhe Gjergji Kohila ish-shef i sektorit kundër krimit të organizuar në Vlorë dhe Sokol Bode, ish-shef i policisë kufitare në Dhërmi, të cilët ende janë në kërkim nga policia.

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme