Vitamina D jepet falas për 2,5 milionë persona në Britani

Nga Exit News
Vitamina D jepet falas për 2,5 milionë persona në Britani

Më shumë se sa 2,5 milionë qytetarë të kategorive në rrezik në Britani do të marrin falas vitaminën D, njoftoi qeveria britanike të shtunën. Qeveria do të shpërndajë vitamina D në shtëpitë e kujdesit dhe tek personat e klasifikuar si kategori në rrezik nga koronavirusi, direkt në banesat e tyre.

Shpërndarja falas do të nisë në janar, dhe sasia do të mbulojë nevojat e tyre për 4 muaj trajtim me vitaminë.

Instituti i Shëndetit Publik në Britani këshillon këdo që të marrë 10 mikrogramë vitamin D në dirë nga muaji tetor deri në muajin mars, në vecanti personat e moshuar, ata që nuk mund të dalin nga banesat dhe personat me ngjyrë.

Vitamina D mendohet se vepron kundra koronavirusit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>