Vokshi-Manastirliu nuk bien dakord për numrin e të vaksinuarve

Nga Exit News
Vokshi-Manastirliu nuk bien dakord për numrin e të vaksinuarve

Kryetarja e Komisionit të Shëndetësisë Albana Vokshi dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu u përplasën për numrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit.

Vokshi u shpreh se qeveria “manipulon kur thotë se ka një mbulesë vaksinale me të paktën 43.8% me të paktën 1 dozë dhe 37.18% me të dyja dozat”.

Ndërsa, Manastirliu u shpreh se deri më tani “janë vaksinuar rreth 44% e popullësisë target, mbi 18 vjeç. Janë kryer në total 1,764,714doza të vaksinës ndaj COVID19. Prej tyre 811,765 qytetarë i kanë kryer të dy dozat e vaksinës antiCOVID dhe 952,949 kanë kryer njërën dozë”.

Sipas World Data deri më 2 tetor, në vend ka 950 620 të vaksinuar me një dozë dhe 805 420 të vaksinuar me të dyja dozat.

Manastirliu njoftoi edhe blerjen e 500 mijë dozave Pfizer nga kompania farmaceutike deri në fund të 2021-shit dhe mbërritjen e 400 mijë dozave Pfizer përmes nismës Covax.

Ndërsa Vokshi u shpreh se shpenzimet në shëndetësi janë minimale. Ajo e akuzoi ministren për përdorimine. patronazhistëve gjatë fushatës zgjedhore.

Ajo kërkoi edhe interpelancë me Ministret e Arsimit dhe Shëndetësisë lidhur me masat e marra nga këto dy institucione për protokollet në shkolla pas fillimit të sezonit arsimor.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>