Asambleja e PS-së zgjedh Kryesinë e re të partisë

Asambleja e Partisë Socialiste zgjodhi sot 20 anëtarët e Kryesisë së partisë. Lista shumëemërore, nga e cila përzgjodhën anëtarët, u hartua nga Kryetari i PS-së Edi Rama. Në listë ishin gjithsej 12 gra, që garonin për 7 vende në Kryesi dhe 20 burra që garonin për 13 vende.

Pas votimit të 280 anëtarëve të Asamblesë, lista e fituesve është:

 1. Eglantina Gjermeni
 2. Mimi Kodheli
 3. Vasilika Hysi
 4. Lindita Nikolla
 5. Evis Kushi
 6. Olta Xhaçka
 7. Valentina Leskaj
 8. Pandeli Majko
 9. Blendi Klosi
 10. Erion Veliaj
 11. Saimir Tahiri
 12. Ditmir Bushati
 13. Arben Ahmetaj
 14. Fatmir Xhafaj
 15. Niko Peleshi
 16. Damian Gjiknuri
 17. Taulant Balla
 18. Erjon Braçe
 19. Vangjush Dako
 20. Armando Subashi

Më herët, dy prej kandidatëve Arta Dade dhe Namik Dokle u tërhoqën nga gara.

Deputetja Arta Dade deklaroi se nuk është dakort me mënyrën se si po drejtohet partia nga kreu Rama dhe vendi nga PS-ja. Ndërsa deputetit Namik Dokle u tërhoq për t’ia lënë vendin më të rinjve.

Asambleja e PS-së po vazhdon ende punimet për të zgjedhur Sekretarin e ri të Përgjithshëm, Sekretariatin Ekzekutiv, Komisionin e Zgjedhjeve, Këshillin e Mbikqyrjes Financiare dhe  Kryefinancierin.

Lajme te ngjashme