250 protestues arrestohen në Australi

Nga Exit News
250 protestues arrestohen në Australi

250 protestues u arrestuan të shtunën në Australi. Ata po protestonin kundër masave të reja të bllokimit kundra koronavirusin në vend, raporton AP.

Sydney miratoi rregulla të rrepta të COVID-19 për më shumë se dy muaj. Australia aktualisht po përballet me valën më të keqe të COVID-19 deri më sot, dhe të shtunën raportoi rritjen e saj më të lartë ndonjëherë ditore të rasteve që nga fillimi i pandemisë.

Vendi raportoi gjithsej 43,119 raste të konfirmuara të koronavirusit, me 903 raste të reja të raportuara të shtunën, sipas të dhënave të qeverisë.

Mijëra protestues u mblodhën në të gjithë vendin të shtunën, duke argumentuar se bllokimet – të cilat kufizojnë njerëzit në shtëpitë e tyre dhe kufizojnë aktivitetet shoqërore – duhet të përfundojnë. Zyrtarët qeveritarë thonë se ato janë të nevojshme për të parandaluar përhapjen e mëtejshme të virusit, sipas AP.

“Nuk ka kohë tani për të qenë egoistë, është koha për të menduar për komunitetin më të gjerë dhe familjet tuaja,” tha Brad Hazzard, ministri i shëndetësisë i Australisë, për Reuters.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>