29-vjetori i shembjes së bustit të diktatorit, Basha: Duhet të luftojmë ende për lirinë

Nga Exit News
29-vjetori i shembjes së bustit të diktatorit, Basha: Duhet të luftojmë ende për lirinë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha mori pjesë sot në një takim me qytetarë dhe Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit, në 29 vjetorin e shembjes së bustit të diktatorit Enver Hoxha.

Basha kujtoi qendresën e studentëve të vitin 1991:

“20 shkurti i para 29 viteve është vepra më e pastër dhe e kulluar e guximit të çdo shqiptari.

Mirënjohja i takon të gjithë atyre që 29 vite më parë ndezën brenda shpirtit të tyre shkëndijen e shpresës, flakën e demokracisë e lirisë dhe ndërgjegjes së një kombi.

Me të njëjtën kurajo qytetarët i janë bashkuar artistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit që mborjnë shumë më shumë se një godinë.

19 shkurti ishte natë e ftohtë, e mbaj mend shumë mirë. U gjenda vetëm për pak minuta pranë shtatores së diktatorit Enver Hoxha. Pas lëvizjes së dhjetorit pasiguria po na pushtonte.

A ka populli një shpirt? Po, ka shpirtin e më të guximshmit mes nesh. Ka shpirtin e atij që shpresën e vetë e ndez për të gjithë Shqipërinë.

Kurrë nuk është vonë që të kërkojmë ndjesë e të pendohemi për mëkatet tona dhe t’i kërkojmë Zotit forcë.

Le të betohemi së bashku shpirti dhe trupat do të jenë bashkë deri në realizimin e qëllimit më fisnik që një komb mund të ketë: të sigurojmë liri për fëmijët tanë dhe për Shqipërinë tonë.”

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>