55 milionë persona u shpërngulën në 2020

Nga Exit News
55 milionë persona u shpërngulën në 2020

55 milionë persona u zhvendosën në vitin 2020, sipas një raporti të përpiluar nga Qendra Monitoruese e Zhvendosjeve të Brendshme dhe Këshilli Norvegjez për Refugjatët.

Pavarësisht kufizimeve të vendosura për luftim të koronavirusit në gjithë botën, dikush është detyruar të zhvendoset brenda shtetit, është thënë në raport.

Stuhitë, konfliktet dhe shpërthimet e dhunës kanë detyruar 40.5 milionë persona të përballen me këtë lloj të zhvendosjes, njëherësh shfra më e lartë në 10 vitet e fundit.

Numri total i personave të zhvendosur brenda shtetit është rritur në 55 milionë – shifër më shumë se dyfish më e lartë se 26 milionë persona që kanë ikur si refugjatë jashtë kufijve.

“Të dy numrat këtë vit kanë qenë jashtëzakonisht të lartë”, ka thënë udhëheqësja e Qendrës Monitoruese të Zhvendosjeve të Brendshme Alexandra Bilak.

Në raport është thënë edhe se shpërthimet e dhunës dhe aktivitetet e grupeve terroriste në Etiopi, Mozambik dhe Burkina Faso kanë kontribuuar në disa prej zhvendosjeve më të shpejta vitin e kaluar.

Marrë nga Radio Evropa e Lirë.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>