Aktakuza ndaj Thaçit, frikë e prokurorit për negociim të një amnistie për krimet e luftës në Uashington

Nga Exit News
Aktakuza ndaj Thaçit, frikë e prokurorit për negociim të një amnistie për krimet e luftës në Uashington

Publikimi i aktakuzës ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi gjatë kohës që ai priste të shkonte në Shtëpinë e Bardhë sugjeron që prokurorët kishin frikë se ai mund të negocionte një lloj amnistie të krimeve reciproke të luftës gjatë bisedimeve Kosovë-Serbi, sipas Bodo Weber, bashkëpunëtor i lartë në Këshillin e Politikave të Demokratizimit në Berlin.

Thaçi dhe ish-kryetari i parlamentit Kadri Veseli janë paditur nga Dhoma e Speciale e Kosovës dhe Zyra e Prokurorit Special për krime kundër njerëzimit dhe krime lufte.

Weber i tha RFE / REL se përpjekjet e Thaçit për të arritur një marrëveshje shkëmbimi territoresh me Serbinë “kanë qenë shenja më e mirë se ai do të akuzohet”.

Ai e lidhi publikimin e aktakuzës nga Dhomat e Specializuara të Kosovës dhe Zyra e Prokurorit të Specializuar me mbledhjen e planifikuar në Shtëpinë e Bardhë për të rifilluar bisedimet Kosovë-Serbi në 27 qershor.

“Kjo duket se konfirmon informacionin se që nga fillimi i negociatave [Thaçi] është intervistuar disa herë nga përfaqësuesit e Prokurorisë, për të cilat, ndryshe nga politikanët e tjerë në Kosovë, ai nuk e ka informuar publikun. Sidoqoftë, lëshimi i pazakontë i informacionit mbi aktakuzën para konfirmimit nga Gjykata sugjeron që kjo ka të bëjë me bisedimet e së shtunës në Shtëpinë e Bardhë dhe frikën e prokurorit që Presidenti Thaçi synon të negociojë një lloj amnistie”, tha Weber.

Ai sugjeroi se duhet të prisem dhe të shohim ndërlikimet që do të hasin vendet për vazhdimin e bisedimeve.

Çështja u ngrit në opinionin publik disa muaj më parë, por Presidenti Thaci indirekt mohoi mbështetjen për një amnisti si pjesë e një marrëveshje të mundshme me Serbinë.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>