Aktivistja Sevim Arbana përballet me Ramën për shpifje në Gjykatë

Nga Exit News
Aktivistja Sevim Arbana përballet me Ramën për shpifje në Gjykatë

Aktivistja për të drejtat e njeriut Sevim Arbana do të përballet me kryeministrin Edi Rama në gjykatë, pasi ai e paditi për shpifje me një gjobë prej 1 milion lekësh.

Rama paraqiti ankesën kundër saj për komentet që ajo bëri në vitin 2019 në ‘A Show’ të Adi Krasta në News24. Emisioni i Krastës më pas u ndalua për shkak të ndërhyrjes së pretenduar nga Rama, dhe Arbana u përball me gjykatën.

Arbana tha gjatë transmetimit në 29 Janar 2019 se kishte dijeni mbi një incident të ndodhur në Sheraton Hotel në qershor 2013, ku sipas saj Rama kishte pickuar një grua duke e bërë atë të qante.

Arbana pretendon se incidenti ishte i njohur gjerësisht dhe se nuk tha asgjë të pa thënë më parë.

Avokati i Arbanës, Dorian Matlija argumentoi se çështja nuk ishte ngritur nga vetë Rama. Ajo u paraqit nga Enkelejda Muca, Prokurore e Përgjithshme e Shtetit, tha ai.

Sipas Matlijas, nuk është detyra e një avokati për të përcaktuar se si një individ është dëmtuar për shkak të shpifjes së pretenduar. Përkundrazi tha ai, duhet që personi të sqarojë dëmin që ka pësuar.

Për ta sqaruar këtë çështje, Rama duhet të paraqitet në gjykatë për të konfirmuar se është dakord me ato që avokati i tij ka shprehur.

Gjykata ra dakord me argumentin e Matlijas dhe e ftoi Ramën të paraqitej në gjykatë në seancën tjetër.

Sevim Arbana është Drejtoreshë e një organizate bamirëse  për të drejtat e grave, që ofron mbështetje dhe ndihmë për gratë dhe vajzat që kanë vuajtur nga dhuna në familje dhe abuzimet.

Në vitin 2005 ajo ishte pjesë e 1000 grave të nominuara kolektivisht për një Çmim Nobel për Paqen.

Arbana ka thënë se nëse humbet çështjen, nuk ka para për të paguar gjobën.

Rama është kritikuar gjerësisht për përdorimin e proceseve gjyqësore si një mënyrë për të heshtur kritikët. Që nga shkurti 2020, Partia Socialiste dhe Edi Rama kanë ngritur rreth 35 padi për shpifje kundër politikanëve, gazetarëve dhe aktivistëve të opozitës.

Sipas standardeve më të mira ndërkombëtare, politikanët duhet të shfaqin një shkallë më të lartë të tolerancës.

ECHR gjithashtu vuri në dukje se kufijtë e kritikës së pranueshme janë më të gjera për një politikan sesa një individ privat. Si të tillë, ata duhet të përmbahen nga ngritja e padive që mund të konsiderohen frikësuese dhe kërcënuese.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>