Ambasada e SHBA-ve përshëndet miratimin e rezolutës për antisemitizmin

Nga Exit News
Ambasada e SHBA-ve përshëndet miratimin e rezolutës për antisemitizmin

Ambasada e SHBA-ve përshëndeti miratimin e rezolutës për përkufizimin e antisemitizmit nga Kuvendi.

Në një postim në Facebook, ambasada shkruan se ky është një hap që vazhdon traditën e shqiptatëve në mbrojtjen e hebrenjve.

“Sot, parlamenti miratoi përkufizimin e Aleancës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit për antisemitizmin. Ky akt vazhdon traditën e gjatë të Shqipërisë në luftën kundër urrejtjes. Na kujton gjithashtu historinë e Shqipërisë dhe strehimin e viktimave të persekutimit në mënyrë të guximshme, pa marrë parasysh koston dhe pavarësisht nga rreziku. Shtetet e Bashkuara janë krenare që e quajnë Shqipërinë një partnere dhe aleate ndërsa vazhdojnë angazhimin e tyre për dinjitetin e çdo individi”

Kuvendi miratoi sot një rezolutë për anti semitizmin.Nëpërmjet kësaj rezolute përcaktohet përkufizimi i antisemitizmit si më poshtë:

“Antisemitizmi eshte nje perceptim i caktuar per hebrenjte, i cili mund te shprehet si urrejtje ndaj hebrenjve. Manifestimet retorike dhe fizike te antisemitizmit drejtohen ndaj individeve hebrenj ose Jo hebrenj dhe/ose ndaj prones se tyre, ndaj institucioneve dhe objekteve fetare te komunitetit hebraik.”

Kjo rezolutë u propozua nga deputetët Taulant Balla dhe Blerina Gjylameti.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>