Atletja bjelloruse strehohet në ambasadën e Polonisë në Tokyo

Nga Exit News
Atletja bjelloruse strehohet në ambasadën e Polonisë në Tokyo

Atletja bjelloruse Krystsina Tsimanouskaya hyri në ambasadën e Polonisë, pasi kërkoi strehim politik në aeroportin e Tokyos, më 2 gusht.

Ajo kundërshtoi vedimin e trajnerëve bejllorusë për të ndërprerë pjesmarrjen në Lojrat Olimpike dhe për tu kthyer në Minsk.
Zyra e Komisionarit të Lartë për Refugjatë në Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ndihmuan në zgjidhjen e situatës.

Polonia, Franca dhe Çekia ishin vendet që u ofruan të ndihmonin atleten bjelloruse.

Një burim i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, sipas REL ka thënë se bashkëshorti i Tsimanouskayas, Arseniy Zhdanevich ka arritur në Ukrainë, teksa gruaja e tij lufton për riatdhesim.

Tsimanouskaya ka thënë përmes një video-mesazhi se trajnerët e saj u përpoqën ta largonin me forcë pas kundërshtisë së saj për t’u kthyer në Bjellorusi.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>