Basha: Bashkëqeverisja e Ramës me krimin ka sjellë kapjen e drejtësisë, krizë ekonomike e pasiguri

Basha: Bashkëqeverisja e Ramës me krimin ka sjellë kapjen e drejtësisë, krizë ekonomike e pasiguri

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha denoncoi sot gjendjen alarmante në të cilën gjendet vendi, ku si rezultat i bashkëqeverisjes së Ramës me krimin, drejtësia është kapur, siguria është në rrezik dhe ekonomia është në krizë.

Disa nga deklaratat kryesore të tij janë:

Për reformën zgjedhore:

Nuk do të ketë as bashkëqeverisje me Edi Ramën, as pakt, as pakt për reformën zgjedhore, pa i dhënë zgjidhje situatës katastrofike ku ndodhet vendi.

Nuk do të ketë pakt tjetër politik Rama- Basha. Nuk do të ketë bashkëqeverisje PD-PS. Synimi është ti japim fund një qeverie të lidhur me krimin. Pa i dhënë zgjidhje këtij problemi gjithçka ka ndodhur këto javë do të ndodhë edhe më keq.

Për ligjin e Teatrit Kombëtar:

Rama të tërheqë ligjin “Fusha”. Të mos i shkojë në mendje ta sjellë në seancë. Do të jetë shpallje e konfrontimit dhe e përplasjes civile. Rama ta ketë vath në vesh, të mos kalojë vijën e kuqe pasi gjithçka pastaj do të jetë në dorë të njerëzve.

Lidhjet e qeverisë me krimin:

Dje bandat kanë ndërmarrë një akt të paprecedentë ndaj koleges suaj Klodiana Lala. I turpshëm dhe i neveritshëm është reagimi i Prokurorisë, që në vend të deklaratave inkurajuese, duhet të fillojë hetimin gjithpërfshirës se nuk ka njeri në Ballkan e Europë që nuk e kupton se kjo ndodh kur qeveria bashkëqeveris me krimin.

Pas këtij akti kriminal qëndron bashkëqeverija e Ramës me krimin. Denoncimi i fundit i kësaj gazetareje ishte lidhja e Çurbjes me bandat. Në Kuvend duhet të kishte mbërritur kërkesa për arrestimin e Çyrbjes.

Mos kujtoni se bandat kriminale e kanë anëtarësimin me tesara apo bordero, por është me bashkëpunim. Krimi e kupton syshkeljen nga pushteti. Krimi nuk pret ta marrë në telefon Edi Rama, por mjafton syshkelja e krimi të marrë armën e të qëllojë drejt tyre.

Në Shkodër, bandat si ajo e Bajrave, rrëmben e përdhunon dhe shoqërohet me furgon Policie. Më vjen keq që një pjesë e mediave e kanë censuruar. Por kur kryeministrin e kanë në xhep, ato sundojnë.

Bandat sundojnë Elbasanin ku sot kanë Policinë dhe me gjithë premtimet e mëdha, asnjë nga bandat nuk ka përfunduar prapa hekurave se e kanë për krenari lidhjen me pushtetin.

Prioriteti i parë i imi dhe i PD-së mbetet shkëputja e lidhjeve të krimit me qeverinë, se pa i dhënë zgjidhje politike problemit gjithçka që ka ndodhur këto kohë do të ndodhë edhe më keq. Asgjë nuk ka për të ndryshuar për mirë asnjë reformë, sado e mirë në letër, sa kohë që vendi qeveriset në aleancë me krimin.

Për zgjidhjen e konfliktit Kosovë-Serbi:

E mbështesim dialogun për të çuar në normalizimin e mardhënieve Prishtinë – Beograd drejt anëtaresimit të plotë të Kosovës në BE dhe në NATO.

Ne i qëndrojmë pranë çdo përpjekje për dialogun në Kosovë dhe duke mbeshtetur sovrantitetin dhe integritetin territorial të Kosovës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>