BE dënon kthimin e muzeut Hagia Sophia në muze, nga Presidenti Erdogan

Nga Exit News
BE dënon kthimin e muzeut Hagia Sophia në muze, nga Presidenti Erdogan

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Diplomacinë Joseph Borrello dënoi vendimin e Presidentit Erdogan për kthimin e muzeut Hagia Sophia në Stamboll, në një xhami.

“Hagia Sophia ishte një simbol i fortë, vlerë hstorike dhe universale. Vendimi i qeverisë turke për të rrëzuar një nga vepra moderne të historisë së Turqisë dhe vendimi i Presidentit Erdogan për vendosjen e monumentit nën administrimin e Presidencës së Relështjeve Fetare, është për të ardhur keq”, shkruan deklarata zyrtare e BE-së.

Pak kohë më parë gjykata e lartë administrative e Turqisë anuloi statusin muzeal të ndërtesës kulturore me famë botërore. Hagia Sophia u ndëtua 1,500 vite më parë si një katedrale. Më pas otomanët e kthyen atë në një xhami, por në 1934-ën u bë muze.

Është një vend i Trashëgimisë Kulturore Botërore që mbrohet nga UNESCO. Propozimi ka shkaktuar kritika të forta nga drejtues fetarë apo politik në të gjithë botën.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>