BE ende asnjë datë për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqiperinë

BE ende asnjë datë për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqiperinë

Kreu i BE për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, gjate konferencës me kryeministrin Rama dhe komisionerin, Varhelyi, nëse është konsideruar mbajtja e konferencës së parë ndërqeveritare me Shqipërinë, u përgjigj se ende një datë të caktuar.

Konferenca u mbajt të hënën në Bruksel pas përfundimit të takimit të 11-të të Këshillit të Stabilizim Asociimit.

Sepse pavarësisht nga fakti që Shqipëria ka bërë shumë përparim, disa Shtete Anëtare konsiderojnë se është akoma e nevojshme të përparojnë më shumë përpara se të bëjnë thirrje për këtë konferencë“, u shoreh Borrel.

Rikujtojmë se më herët, ambasadorët e vendeve anëtare në Bashkimin Evropian deklaruan se Shqipëria nuk është ende gati për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare me BE-në, pasi ka ende punë për të bërë për kushtet e vëna në mars 2020.

 

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>