Shqipëria pranë negociatave, Ministrat e Jashtëm të BE-së arrijnë marrëveshje

Nga Exit News
Shqipëria pranë negociatave, Ministrat e Jashtëm të BE-së arrijnë marrëveshje Foto ilustruese, institucione të Bashkimit Evropian, Bruskel.

Ministrat e jashtëm të vendeve të BE-së ranë dakord të martën për të nisur procesin e bisedimeve për anëtarësim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Lajmin e njoftoi me një postim në Twitter komisioneri përgjegjës për zgjerimin, Oliver Varhelyi:

“Tejet i kënaqur që shtetet anëtare të BE-së arritën sot marrëveshje politike për nisjen e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. I përgëzoj me gjithë zemër të dyja vendet. Kjo dërgon një mesazh të qartë Ballkanit Perëndimor: E ardhmja është në BE”.

Exit-News raportoi sot rreth mundësisë së një vendimi pozitiv. Franca dhe Holanda, dy shtetet që patën kundërshtuar më fort hapjen e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, e zbutën qëndrimin e tyre duke rënë dakord.

Vendimi i ministrave të jashtëm të BE-së, u përshëndet nga Presidenti Meta, Kreyministri Rama dhe kryetari i Partisë Demokratike, Basha.

“Asnjë minutë nuk duhet humbur për të zbatuar sa më parë secilin prej kushteve që i paraprijnë konferencës ndërqeveritare për nisjen e negocimit të kapitujve!” – u shpreh Meta.

“Më në fund se u bënë bajat duke sajuar lloj vicklash. Kjo botë nuk është rrotulluar kurrë kollaj për shqiptarët, por Shqipëria nuk ka për të humbur asnjë luftë. Do të bëjmë reforma modernizuese!” – premtoi Rama.

“Tani gjithçka është në dorën tonë për të përmbushur të gjithë kushtet e vendosura për nisjen e tyre” – deklaroi Basha.

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Soreca u shpreh se metodologjia e re e zgjerimit dhe progresi i kryer muajt e fundit për reformën zgjedhore kanë qenë thelbësorë në vendimin e sotëm.

Ai shpjegoi se nga sot Shqipëria ka një status të ri përballë Evropës.

“Tani e tutje do të zbatohen një sërë rregullash të reja që do ta ndihmojnë popullin shqiptar për t’iu bashkuar BE-së sa më shpejt.”

Vendimi i shteteve anëtare i jep Komisionit Evropian mandatin për të nisur përgatitjet për procesin e negociatave me 2 vendet kandidate.

Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut i kërkohet përgatitja e një plani të strukturuar për masat e veçanta që duhen marrë në disa fusha të rëndësishme. Më pas mbahen mbledhjet ndërqeveritare.

Soreca theksoi se tashmë është koha që politika në Shqipëri të bashkohet për t’i përmbushur këto masa, të cilat nuk varen vetëm nga qeveria, por nga e gjithë shoqëria.

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim gjithashtu përshëndeti vendimin dhe garantoi mbështetje të SHBA-ve për hapat dhe reformat e ardhshme deri në anëtarësim.

6 komente

 1. greg andoni 24 Mars, 2020 në 3:32 pm

  pra nuk perben problem korrupsioni per jeten tone ? te korruptuarit do luftojne korrupsionin ? haha, gazetaret dhe posto fisso-t do e pranojne si realitet…Me rikujtoni pak per çfare sherben BE ne kete pike ?

  • Teo 24 Mars, 2020 në 4:37 pm

   Që të mbush mëndjen juve që nuk doni në BE, se populli shqiptar i përket BE. Do që të plasin nga inati ata që nuk donin që Shqipëris ti hapeshin negociatat. Tani BE do luftojë me të gjitha mjetet që të korruptuarit, ata që kanë vjedhur, kriminelët e çdo lloji dhe të gjithë bastardët të vihen para drejtësisë. Kjo është e vetmja rrugë që e bën Shqipërin të integrohet në Europë.

   • Greg andoni 24 Mars, 2020 në 5:12 pm

    E kam dashur me shume se ty, por ne ndryshim nga ty qe i jep doren eurokrateve une dua qe ata te zhduken. Fatkeqesisht per mua dhe fatmiresisht per ty, keta te korruptuarit e vertet o teo teo, nuk ka per tju hyre gjembe ne kembe. Ciao teo ciao. Gezohu me ndonje admnistrator dhe na shaj neve te tjereve. Lum ti

   • Greg andoni 24 Mars, 2020 në 5:15 pm

    O teo ve bast qe je i rames ne thelb.

   • . 24 Mars, 2020 në 5:23 pm

    Teo pse vetem ti flet per inat ? Po ndonje argument apo nuk ka lidhje ?

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme