Bjellorusia arreston 2 gazetarë për transmetim të protestave

Nga Exit News
Bjellorusia arreston 2 gazetarë për transmetim të protestave

Dy gazetarë bjellorusë të televizionit polak Belsat u dënuan për mbulim të protestave masive në 2020, sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve, raporton Reuters.

Yekaterina Andreeva dhe Darya Chultsova, gazetarja dhe regjizori i televizionit Belsat u arrestuan në nentor pas protestave kundër presidentit Lukashenko, pas zgjedhjeve të gushtit.

Prokurorët i akuzuan Andreeva dhe Chultsova për koordinim të protestave duke i transmetuar drejtpërdrejt në televizion. Organizatat e të drejtave të njeriut i kanë dënuar arrestimin e dy gazetarëve.

Komiteti i Mbrojtjes së Gazetarëve në New York i kërkoi autoriteteve bjelloruse të tërheq akuzat “absurde” ndaj dy gazetarëve.

Mijëra protestuesë u mblodhën në rrrugët e Bjellorusisë për muaj me radhë dhe gati të gjithë fugurat politike të opozitës u larguannnga vendi ose u burgosën, derisa qeveria i shtypi protestat.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>