Bordi i Mbikqyrjes mbështet dëbimin e ish-presidentit Trump nga Facebook

Bordi i Mbikqyrjes mbështet dëbimin e ish-presidentit Trump nga Facebook

Bordi i Mbikëqyrjes së Facebook mbështeti të mërkurën pezullimin, për një perjudhë të papërcaktuar, e ish-Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump nga platforma.

Megjithatë, ai gjithashtu doli në përfundimin se kompania fillimisht e ka marr vendimin në mënyrë të papërshtatshme dhe pa zbatuar standarde të qarta, sipas Reuters.

Bordi i dha Facebook gjashtë muaj kohë për të skicuar politika që do të udhëheqin median sociale në trajtimin e  udhëheqësve botërorë që shkelin rregullat në të ardhmen.

Facebook la pezullimin e pacaktuar në vend dhe e referoi të gjithë çështjen në Bordin e Mbikëqyrjes, me sa duket duke shpresuar se bordi do të bënte atë që ai nuk kishte bërë,” tha Michael McConnell, bashkë-kryetar i Bordit të Mbikëqyrjes, gjatë një konference shtypi të mërkurën.

Por, këto vendim e sipas tij “nuk kalojnë testin ndërkombëtar ose amerikan të erës për qartësi, qëndrueshmëri dhe transparencë.”

Facebook konfirmoi se llogaritë e ish-presidentit Trump në Facebook dhe Instagram mbeten të pezulluara.

Rikujtojmë se Facebook bllokoi llogarinë e Trump për një perjudhë të pacaktuar pas trazirave të Kapitolit në 6 janar dhe më pas ia delegoi vendimin përfundimtar Bordit të MBikqyrjes.

Ky i fundit, i cili përfshin akademikë, avokatë dhe aktivistë të të drejtave, përbën një organ që merr vendime mbi moderimin e përmbajtjes në platformat e mediave sociale Facebook dhe Instagram.

Mark Zuckerberg miratoi krijimin e bordit në nëntor 2018 dhe ai shërben si një lloj Gjykate Kushtetuese mbi politikat e platformës.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>