Britania ndalon hyrjen e ambasadorin kinez në parlament

Nga Exit News
Britania ndalon hyrjen e ambasadorin kinez në parlament

Parlamenti i Mbretërisë së Bashkuar vendosi të martën të ndalojnë hyrjen në e ambasadorit të Kinës, në godinën e tij, si pasojë e vendosjes së sanksioneve nga Kina ndaj deputetëve britanikë në fillim të këtij viti.

Zheng Zeguang-i cili u emërua në korrik-duhej të merrte pjesë në një takim të grupit parlamentar të të gjitha partive kineze, por ftesa u anulua të martën nga kryetarja e Dhomës së Komuneve, Lindsay Hoyle.

Ambasada kineze në Londër e kritikoi vendimin, duke e përshkruar atë si “të neveritshëm dhe frikacak”, raporton Politico.eu.

Pekini vendosi sanksione në 10 organizata dhe individë britanikë në mars në përgjigje të sanksioneve britanike për zyrtarët kinezë të lidhur me abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang.

Qeveria kineze tha se zyrtarët britanikë u ndëshkuan për përhapjen e “gënjeshtrave dhe dezinformatave” në lidhje me situatën në Xinjiang.

Marrëdhëniet midis Kinës dhe Britanisë së Madhe janë përkeqësuar vitet e fundit për shkak të goditjes së Pekinit në Hong Kong, gjigantit të teknologjisë Huaëei dhe raportimeve të mediave për abuzime të të drejtave të njeriut kundër pakicës ujgur në Xinjiang.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>