Çështja e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë do zgjidhet nga drejtësia ndërkombëtare

Nga Exit News
Çështja e detit mes Shqipërisë dhe Greqisë do zgjidhet nga drejtësia ndërkombëtare

Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë për 12 miljet detare do të shqyrtohet nga gjykata ndërkombëtare në bazë të së drejtës ndërkombëtare të detit. Në konferencën e përbashkët për shtyp, Kryeministrin Rama tha se:

“Me shumë kënaqësi mund ta them se kemi rënë dakord që këtë çështje ta trajtojmë në instancat ndërkombëtare. Ne do ti drejtohemi drejtësisë ndërkombëtare për të vendosur pikat mbi i mbi bazë të drejtës ndërkombëtare të detit”.

Ai shtoi se marrëveshja “nuk është më një çështje për të bërë propagandë antigreke, që është një turp dhe as elektorat patriotik në Shqipëri apo dhe në Kosovë”.

Kryeministri lajmëroi edhe heqjen e ligjit të luftës.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>