Danimarka dhuron 1 milionë vaksina AstraZeneca për Ballkanin Perëndimor

Nga Exit News
Danimarka dhuron 1 milionë vaksina AstraZeneca për Ballkanin Perëndimor

Danimarka dhuroi 1 milion doza të vaksinave AstraZeneca për 4 vendet e Ballkanit Perëndimor: Shqipëri, Bosnjë-Hercegovinë, Kosovë dhe Maqedoni e Veriut.

“Ballkani Perëndimor është pjesë e jona dhe ne kemi një interes të madh të përbashkët për të qëndruar së bashku, përfshirë luftën kundër pandemisë,” tha Ministri i Jashtëm danez Jeppe Kofod, sipas Deutche Welles.

Kjo erdhi pasi, Danimarka i ka blerë këto vaksina nga kompania prodhuese por ka ndaluar përdorimin e AstraZenecës në vend. Javën e kaluar, autoritetet shëndetësore në Danimarkë miratuan vazhdimin e ndalimit të përdorimit të vaksinave AstraZeneca dhe Johnson & Johnson (JNJ.N), sepse ato shkatojnë mpiksje të gjakut.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>