DASH i ndalon hyrjen në SHBA politikanit më të fuqishëm në Rumani

DASH i ndalon hyrjen në SHBA politikanit më të fuqishëm në Rumani

Departamenti i Shtetit i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara, ish-kryetarit i partisë në pushtet në Rumani, Liviu Dragnea së bashku me familjen e tij, për shkak të përfshirjes së tij në afera korrupsioni.

Sipas DASH, Dragnea pagoi lobues në SHBA për të takuar Presidentin Trump, dhe avokatin e Trumpit për të mbështetur partinë e Dragneas për ndryshimet kushtetuese në Rumani. Për shkak të ndryshimeve ligjore propozuar nga partia e Dragneas që nxisnin dhe justifikonin korrupsionin e zyrtarëve të lartë, shkaktuar zemërim dhe protesta të shumta nga qytetarët rumunë.

Dragnea, kryetari i partisë në Pushtet dhe kryetari i Dhomës së Deputeteve në parlamentin rumun, u dënua në vitin 2018, 3 vite e gjysëm burg për korrupsion nga Gjykata e Lartë rumune.

Liviu Dragnea u shpall fajtor për punësimin në institucionet publike, në mënyrë fiktive, të dy anëtarëve të partisë së tij. Dy punonjësit punonin për partinë e Drageas, ndërkohë që paguheshin nga Agjencia shtetërore për Mbrojtjen e Fëmijëve.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>