Dhuna ndaj fëmijëve, Meta shpall lëvizjen “Ne jemi 1”

Nga Exit News
Dhuna ndaj fëmijëve, Meta shpall lëvizjen “Ne jemi 1”

Presidenti Ilir Meta mbështeti shpalljen e lëvizjes kombëtare “NeJemi1”, kundër dhunës dhe shfrytëzimit seksual të fëmijëve në Shqipëri.

Duhet “ta mbështesin sot e në vazhdimësi këtë nismë.Të përmirësojmë politikat, ligjin e të ngremë barriera për të parandaluar dhunën e shfrytëzimin e fëmijëve. Duhen marrë omasa të forta jo vetëm për përmirësimin e ligjit por dhe për rritjen e ndëshkueshmërisë”, tha Presidenti Meta në konferencën për shtyp, të enjten, në Presidencë.

Meta kërkoi hartimin e politikave efikase për parandalimin, denoncimin dhe politika më të forta ndëshkuese.

Ai tha se kjo dhunë ndodhet kudo “në shtëpi në shkolla, institucione kujdestarie, në familje apo komunitet”.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>