Dita e 19-të e grevës, rëndohet gjendja shëndetësore e naftëtareve

Nga Exit News
Dita e 19-të e grevës, rëndohet gjendja shëndetësore e naftëtareve

Teksa naftëtaret kanë hyrë në ditën e 19-të të grevës së urisë, gjendja e tyre shëndetësore është përkeqësuar.

Pavarësisht kësaj, ato shprehen të vendosura për të mos dalë nga greva pa marrë nga qeveria garancinë për plotësimin e kërkesave të tyre: marrjen e rrogave të prapambetura dhe rifillimin e punës në rafineri.

“Jemi gra të lodhura nga hallet dhe puna ndër vite dhe sot jemi në rrugë, duam 13 pagat e fituara me drejtësi,” u shpreh njëra prej tyre.

Pavarësisht rekomandimeve të mjekëve për të ndalur grevën, naftëtaret thonë se do të dalin nga greva vetëm kur të jenë plotësuar kërkesat e tyre.

Deri më tani, kryeministri Rama i ka kërkuar disa herë naftëtarëve që të ndalin grevën, si e vetmja mënyrë për të nisur bisedimet me qeverinë.

Por naftëtarët kanë refuzuar lënien e grevës. Ato kërkojnë nisjen e bisedimeve me qeverinë ndërkohë që greva vazhdon.

Ato kanë përsëritur shpeshherë se presin nga kryeministri zgjidhje konkrete, jo statuse në rrjetet sociale.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>