Emiratet Arabe lënë të lirë Florenc Çapen, i dyshuar si propositës i vrasjes së dyfishtë në Elbasan

Nga Exit News
Emiratet Arabe lënë të lirë Florenc Çapen, i dyshuar si propositës i vrasjes së dyfishtë në Elbasan

Florenc Çapja është lënë i lirë nga autoritetet e Emirateve të Bashkuara Arabe, megjithëse ai është në kërkim nga SPAK ndërsa Gjykata e Posaçme ka nisur gjyqin ndaj tij dhe 5 personave të tjerë të akuzuar për dy vrasje në vitin 2012.

Florenc Çapja u ndalua në Dubai më 27 maj, një muaj pasi SPAK e shpalli atë në kërkim. Autoritetet vendase refuzuan kërkesën e tij për ta ekstraduar dhe tashmë e kanë lënë të lirë, sipas Euronews.

Avokati i tij është shprehur për Report Tv se Çapja ka bërë kërkesë për azil politik në Dubai dhe është shprehur për autoritetet se kërkesa e shtetit shqiptar për ta arrestuar është e paligjshme.

Florenc Çapja akuzohet se ka porositur vrasjen e Nezir dhe Gentian Beqirajt, babë e bir në Elbasan.

Për vrasjen e tyre, Gjykata e Posaçme ka nisur gjyqin ku të pandehur janë Ardian Çapja, Klajdi Dokoli, Etjen Cani, Olsi Leku, Florenc Çapja dhe Ervis Bardhi.

Pak ditë më parë Gjykata e Posaçme vendosi të veçojë çështjen ndaj tij dhe Olsi Lekut nga të pandehurit e tjerë me argumentin se Florenc Çapja nuk ka marrë dijeni për këtë proces.

Por në një e-mail drejtuar Gjykatës së Posaçme, Çapja kërkon që çështja e tij të mos veçohet nga xhaxhai i tij dhe anëtarët e tjerë të grupit të marrë të pandehur pasi ka marrë dijeni për procesin.

LEXO  SPAK dhe Antimafia italiane tregojnë detajet e shkatërrimit të bandës së narko-trafikut

Pas marrjes së kësaj kërkesë gjykata vendosi të shtyjë seancën.

Florenc Çapja është akuzuar në të shkuarën për vrasjen e Fadil Memës por procesi u mbyll pasi ndaj tij gjykata vendosi që nuk ka prova. Në vitin 2012, ai u gjykua për porositjen e vrasjes së Nezir dhe Gentian Beqirajt por nuk u gjet fajtor.

Ndërsa në 2016, Ardian Çapja u arrestua për sulm ndaj policisë së bashku me dy të tjerë, por më pas u la i lirë nga policia.

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme