Erdogan do t’i kërkojë Biden të rrisin numrin e vendeve që njohin Kosovën

Nga Exit News
Erdogan do t’i kërkojë Biden të rrisin numrin e vendeve që njohin Kosovën

Presidenti turk Recep Tajip Erdogan ka deklaruar të hënën se do t’i kërkojë Presidentit të SHBA, Joe Biden më shumë përpjekje për të rritur numrin e vendeve që njohin pavarësinë e Kosovës, raporton Reuters.

Erdogan tha se ai shpreson që gjatë takimeve në Asamblenë e Pëgjithshme të OKB-së të ngrihet çështja e njohjes ndërkombëtare e Kosovës dhe se do t’i propozonte homologut Biden një përpjekje të të përbashkët për të rritur numrin e vendeve që e njohin Kosovën.

Këto komente Erdogan i bëri para se të nisej për një udhëtim në Qipron veriore.

Ai foli gjithashtu për situatën në Afganistan, ku kanë filluar përplasjet mes ushtrisë dhe talebanëve.

Erdogan tha se qasja e talabanëve nuk ishte mënyra se si myslimanët duhet të bisedojnë me njëri-tjetrin.

Presidenti turk deklaroi se talebanët duhet “t’i japin fund pushtimit të tokës së vëllezërve të tyre”.

Javën e kaluar talebanët paralajmëruan Turqinë kundër planeve për të vendosur trupa ushtarake në Afganistan për të drejtuar aeroportin e Kabulit.

“Në deklaratën e bërë nga talebanët nuk ka asnjë frazë “Ne nuk e duam Turqinë “,” tha Erdogan kur u pyet në lidhje me këtë çështje.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>