Familjet e të zhdukurve në Luftën e Kosovës ‘në pritje’ të të dashurve

Nga Exit News
Familjet e të zhdukurve në Luftën e Kosovës ‘në pritje’ të të dashurve

Sot është Dita Kombëtare e të Zhdukurve në Kosovë. Familjet e tyre dhe shqiptarët mbarë përkujtuan 1641 personat e zhdukur gjatë viteve 1998-99 në luftën e Kosovës. Ata i kërkuan shtetit serb dhe komunitetit ndërkombëtar të sigurojnë infomacion dhe drejtësi për të zhdukurit dhe të dënojnë kriminelët që kanë kryer krime lufte.

Dita e të Zhdukurve përkujtohet në përvjetorin e Masakrës së Mejës, një fshat pranë Gjakovës, ku në një operacion pastrimi etnik më 27 prill 1999, ushtria, policia dhe forcat paramilitare serbe vranë dhe zhdukën 376 shqiptarë. Kjo ishte masakra më e madhe gjatë luftës së Kosovës.

Fotografi Artan Korenica botoi sot disa foto nën titullin “Në Pritje”, me familjarët e të zhdukurve.

Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica
Ne Pritje Artan Korenica
© Artan Korenica

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>