Organizata në Kosovë kërkon të diskutohen reparacionet e luftës në dialogun me Serbinë

Nga Exit News
Organizata në Kosovë kërkon të diskutohen reparacionet e luftës në dialogun me Serbinë

Drejtori ekzekutiv i Fondit për të Drejtën Humanitare në Kosovë, Bekim Blakaj, kërkoi që në dialogun Kosovë-Serbi të diskutohet çështja e reparacioneve të luftës.

Ai tha të enjten në një diskutim të organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës, se do të ishte veprim i duhur nga pala kosovare që në tryezë të bisedimeve të shtrohej kjo temë.

“Pretendimet financiare dhe pronësore në dialogun Kosovë-Serbi” ishte tema e diskutimit.

Blakaj tha se të gjitha familjet e viktimave kosovare “kanë të drejtë të kërkojnë reparacione nga autoritetet serbe”.

Ai shtoi se të njëjtën të drejtë e kanë edhe familjarët e të vrarëve nga komuniteti serb.

“Fondi për të Drejtë Humanitare me seli në Beograd dhe Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë kanë evidentuar 13 mijë e 535 njerëz të vrarë apo të zhdukur gjatë periudhës 1 janar të vitit 1998, 31 dhjetor të vitit 2000”, tha ai.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>