Franca i jep qytetarinë 12 mijë punonjësve në vijën e parë kundër Covid-19

Franca i jep qytetarinë 12 mijë punonjësve në vijën e parë kundër Covid-19

Franca i ka dhënë nënshtetësinë më shumë se 12,000 punonjësve të vijës së parë, të cilët kanë vënë jetën në rrezik gjatë pandemisë Covid-19.

Përveç përshpejtimit të procesit të aplikimit, i cili normalisht zgjat deri në dy vjet, qeveria gjithashtu shkurtoi kërkesën për qëndrim brenda Francës nga pesë vjet në dy vjet.

“Punëtorët e vijës së parë iu përgjigjën thirrjes së kombit, kështu që është e drejtë që kombi të bëjë një hap drejt tyre,” tha ministrja e shtetësisë, Marlène Schiappa.

“Unë mirëpres bashkatdhetarët tanë të rinj në kombësinë franceze dhe i falënderoj ata në emër të republikës. Vendi gjithashtu i falënderon ata”, shtoi ajo.

Në Shtator 2020, ministria e Brendshme ftoi ata që kishin “kontribuar në mënyrë aktive” në luftimin e krizës shëndetësore të Covid të aplikonin për natyralizim të shpejtë. Të enjten, Schiappa tha se 16,381 kishin aplikuar dhe 12,012 aplikime ishin miratuar.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>