Macron dhe Biden pritet të bisedojnë pas tërheqjes së ambasadorëve

Nga Exit News
Macron dhe Biden pritet të bisedojnë pas tërheqjes së ambasadorëve

Presidenti francez Emmanuel Macron do të bisedojë me presidentin amerikan Joe Biden për anulimin e marrëveshjes së ndëndetëseve që shkaktoi tërheqjen e ambasadorëve francezë nga SHBA dhe Australia.

“Presidenti Biden kërkoi të fliste me Presidentin e Republikës dhe do të ketë një diskutim në telefon në ditët e ardhshme midis Presidentit Macron dhe Presidentit Biden,” tha Gabriel Attal për kanalin e lajmeve BFM TV.

Franca është në një “krizë” me Shtetet e Bashkuara dhe Australinë pasi kjo e fundit anuloi një marrëveshje miliarda dollarëshe për ndërtimin e nëndetëseve nga një kompani franceze, tha Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian.

Qeveria franceze njoftoi të premten se po tërhiqte ambasadorët e saj nga Uashingtoni dhe Canberra pas një marrëveshje trepalëshe të sigurisë që përfshinte gjithashtu Britaninë e cila prishi kontratën e nëndetëseve me Parisin.

“Fakti që, për herë të parë në historinë e marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, ne po tërheqim ambasadorin tonë për konsultime është një akt i rëndë politik që tregon intensitetin e krizës sot midis dy vendeve tona dhe gjithashtu me Australinë, “Le Drian i tha televizionit France 2.

“Ka pasur dyfishim, përbuzje dhe gënjeshtra – nuk mund të luash kështu në një aleancë,” shtoi ai.

Canberra njoftoi të enjten se do të anulonte marrëveshjen e saj të vitit 2016 me Grupin Naval të Francës për të ndërtuar një flotë nëndetësesh dhe në vend të kësaj tha se do të ndërtonte tetë nëndetëse me energji bërthamore me teknologji amerikane dhe britanike pasi të kishte arritur një pakt trepalësh sigurie.

Prishja e kontratës ka shkaktuar zemërim në Paris, i cili pretendon se nuk është konsultuar nga aleatët e tij. Qeveria australiane, megjithatë, thotë se i kishte bërë të qarta shqetësimet e saj prej muajsh.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>