Gjermania heton telefonat kinezë Xiaomi

Nga Exit News
Gjermania heton telefonat kinezë Xiaomi

Gjermania ka nisur një hetim mbi sigurinë kibernetike të telefonave celularë kinezë. Një zëdhënës i Zyrës Federale gjermane për Sigurinë e Informacionit konfirmoi fillimin e hetimit për DPA, sipas portalit të lajmeve Tagesschau.

Ky veprim vjen pasi ministria e mbrojtjes e Lituanisë publikoi ​​një raport në fillim të kësaj jave ku gjeti një konfigurim të fjetur të censurës, e cila mund të aktivizohet nga distanca në një model të telefonave Xiaomi të shitur në Evropë.

Lituania tani po këshillon qytetarët e saj të mos i blejnë këto telefona dhe të mos i përdorin më ata të blerë tashmë.

Sipas hetimit lituanez, celularët Xiaomi mund të censurojnë përdorimin e termave të tillë si “Rroftë pavarësia e Tajvanit” ose “Tibeti Falas”.

Kompania Xiaomi e kundërshoi raportin, duke thënë se pajisjet e tij “nuk censurojnë komunikimet për ose nga përdoruesit e tij. Xiaomi kurrë nuk ka dhe kurrë nuk do të kufizojë ose bllokojë çdo sjellje personale të përdoruesve të smartphone -ve tanë, të tilla si kërkimi, thirrja, shfletimi në internet ose përdorimi i softuereve të komunikimit të palëve të treta. Xiaomi respekton dhe mbron plotësisht të drejtat ligjore të të gjithë përdoruesve”.

Raporti i Lituanisë analizoi modelet e telefonave celularë Huawei P40 5G, Xiaomi Mi 10T 5G si dhe OnePlus 8T 5G.

Marrëdhëniet midis Lituanisë dhe Kinës janë të trazuara: Kina e tërhoqi ambasadorin e saj nga Lituania muajin e kaluar pas vendosjes së lidhjeve diplomatike me Tajvanin.

LEXO  Fund 2020 në fshatra, qershor 2021 në qytete—qeveria cakton afatet e rindërtimit të banesave të dëmtuara

1 koment

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>