Gjermania, reformë elektorale për uljen e numrit të deputetëve

Nga Exit News
Gjermania, reformë elektorale për uljen e numrit të deputetëve

Partitë politike në Gjermani kanë rënë dakord të bëjnë reformë zgjedhore për të shmangur rritjen e Bundestagut, raporton Politico.eu.

Drejtuesit e Bashkimit Kristian demokrat, Bashkimi Social Kristian dhe Social demokratët arritën të martën një marrëveshje për ndalimin e rritjes së dhomës së ulët të parlamentit.

CDU, CSU dhe SPD njoftuan ndërmarrje e disa reformave përfshirë edhe uljen e numrit të zonave elektorale nga 299 në 280 në zgjedhjet e ardhshme. “Bundestagu duhet të zvoglohet”, tha bashkëkryetari i SPD pas takimit.

Bundestagu aktualisht ka 709 deputetë – më shumë se sa Parlamenti Evropian — dhe më shumë se sa 598 vende fizike.

Partitë mendojnë se pa reformën Bundestagu do të kalojë mbi 800 deputet, pas zgjedhjeve federale të 2021.

Rritja e numrit të deputetëve do të vështirësojë funksionimin e Bundestagut dhe do të rrisë shpenzimet për taksapaguesit.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>