Gjykata dënon organizaten dhe financierin e Trump për evazion fiskal

Nga Exit News
Gjykata dënon organizaten dhe financierin e Trump për evazion fiskal

Gjykata e Manhattanit dënoi Organizatën Trump dhe shefin financiar të saj Allen Weisselberg, raportoi të mërkurën Washington Post.

Organizata kishte 3 vite që hetohej nga prokurori i Manhattanit, si pjesë e hetimit për taksat e papaguara nga ish-Presidenti Donald Trump.

Prokurorët kanë bërë presion mbi shefin e financave për të bashkëpunuar me drejtësinë dhe për të treguar informacion financiar mbi Trump.
Trump dhe familjarët e tij nuk janë dënuar, por hetimi ende nuk është mbyllur.

Hetimi nisi në 2019 pasi u zbulua se kompania i ka paguar Michael Cohen 130 mijë dollarë për të paguar një aktore, e cila e akuzoi Trump për ngacmim seksual.

Prokurori do të gjejë nëse Trump ka përdorur bizneset e tij për të shmangur taksat dhe për të manipuluar vlerën e pasurive të tij të paluajtshme. Trump i mohoi akuzat dhe e quajti hetimi “gjueti shtrigash”.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>