KLGJ kualifikon tre kandidatë për Gjykatën e Lartë

Nga Stafi Exit
KLGJ kualifikon tre kandidatë për Gjykatën e Lartë

Këshilli i Lartë Gjyqësor kualifikoi tre kandidatë nga jashtë gjyqësorit për në Gjykatën e Lartë:

 1. Ervin Pupe- Drejtues i Dhomës së Avokatisë
 2.  Ilir Panda- Ministër i Drejtësisë në vitet 1999-2000 dhe nënkryetar i Këshillit të Lartë të Drejtësisë në vitet 2003-2007
 3. Sokol Sadushi- Drejtues i Shkollës së Magjistraturës

Vendimi u mor dje nē mbledhjen e zhvilluar nga KLGJ.

“Në vijim të mbledhjes, Këshilli pasi dëgjoi relatorët për verifikimin e kushteve dhe kritereve ligjore për rekrutimin e kandidatëve nga radhët e juristëve të spikatur, për në Gjykatën e Lartë, vendosi kualifikimin e kandidatëve z. Ervin Pupe, z. Ilir Panda dhe z. Sokol Sadushi. “

Disa javë më parë KLGJ skualifikoi Theodori Sollakun nga gara për Gjykatë të Lartë.KLGJ hapi garën për anëtarë jo gjyqtarë në Gjykatën e Lartë në korrik të këtij viti. Në garë për Gjykatën e Lartë ishin 22 kandidatë, nga të cilët KLGJ kualifikoi tetë përkatësisht:

 1. Theodhori Sollaku
 2. Sokol Sadushi
 3. Kestrin Katro
 4. Ervin Pupe
 5. Ilir Panda
 6. Ardita Buna Alsula
 7. Jetmira Rragami
 8. Rezarta Melo (Cenaj).

Gjykata e Lartë është jofunksionale që prej marsit të këtij viti, për shkak të dorëheqjeve dhe largimit për shkak të vetingut të anëtarëve të saj.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>