Gjykata Kushtetuese: Nuk ka zgjedhje të reja në Kosovë

Nga Exit News
Gjykata Kushtetuese: Nuk ka zgjedhje të reja në Kosovë

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur me votë unanime që vendi nuk shkon në zgjedhje pas mocionit të mosbesimit, por hapet rruga për krijimin e qeverisë së re. Gjykatësit kanë marrë vendim edhe sa i përket afatit që ka mandatari për krijimin e qeverisë.

Më 1 maj, Gjykata Kushtetuese në Kosovë pezulloi dekretin e Presidentit Thaçi për mandatimin e Avdulla Hotit si kandidati për kryeministër.

Më 30 prill, Presidenti bëri publik vendimin e tij për t’i dhënë mandatin për krijimin e një qeverie të re, Avdullah Hotit të LDK-së. Në të njëjtën kohë, LDK kërkoi nga parlamenti që të shtunën, në orën 13.00, të zhvillohet një seancë të jashtëzakonshme për të votuar qeverinë e re.

Vetëvendosje menjëherë e dërgoi çështjen në Gjykatën Kushtetuese. 30 deputetët e saj paraqitën në Gjykatë një kërkesë për të pezulluar votimin dhe për të rrëzuar vendimin e Presidentit për të mandatuar Hoti si kandidat për kryeministër. Ata argumentojnë se pasi qeveria e drejtuar prej tyre u rrëzua, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja.

6 komente

 1. koli 28 Maj, 2020 në 11:50 pm

  Ne fakt vendimi eshte gjysma gjysma per ta legjitimuar me hamendesime refuzimesh vendimin per thacin

  Gabimi eshte tek hamendesimi ose zevendesimi i afateve qe nuk jane duke i interpretuar si te ezauruara. Duke interpretuar refuzime kur afatet nuk jane dhe kur shkelet parimi i demokracise qe fituesi ben qeverine, jo humbesi

  Politikisht dhe demokratikisht gabim.

  1 nese ke mocion dhe e e hedh qeverine athere bujrum bej zgjedhje dhe fitoji.

  2 nuk mund te qeverise pakica me koalicion kunder shumices.njkmeshte votuar ldk. Nuk ka afat per vv per qeverine e re. I hiqet e drejta per te bere nje qeveri te re vv.

  Kjo nuk eshte demokratike.
  Partite humbese Le te bejne koalicion para zgjedhor apo pas zgjedhor por ta deklarojne sepse zgjedheait vendosin. Le te behen fituese
  . Bashkimet e numrave pas mocioneve te sajuara qellimisht te mosbesiimit, me qellim ardhjen ne pushtet kur ske fituar jane veprime qelbesirash dhe shkojne ne dem te demomracise.

  Vendimet e interpretuata ne funksion te qelbesirave bien era anshmeri dhe nuk je me gjykates kushtetue por cirak i thacit. Ne fakt gjk e kosoves ka dhe raste tjera skandaloze.

  U thyen shume shpent gjyqtaret kushtetues te ksoves.duhet durim. Keta direkt gati

  Grenell nuk eshte me as dni as ambasador i gjermanise.
  Nders Trump luan poker dhe keta i bene pas lojes direkt…pesha te lehta …gjynah.

  Albini eshte ne te drejte te tij te protestoje cdo dite. Kjo eshte vjedhje e vullnetiti te zgjedhesve.

  Demokracia ka rregulla nuk interpretohet sipas interesit per me teper kur mbeshtjetja eshte e tille qe do coje ne perplasje. Eshte ne te drejten e albinit te protestoje cdo dite. Zgjedhjet u vodhen me interpretime gjysmake te afatave qe sjane por qe ata marrin persiper ti intepretojne.. gabim!

  Kosova rrezikon krizen

Adresa juaj e emailit nuk do bëhet publike.

Lajme te ngjashme