Ilaçi i Merck për Covid19 ul me 50% vdekjet dhe shtrimet në spitale

Nga Exit News
Ilaçi i Merck për Covid19 ul me 50% vdekjet dhe shtrimet në spitale

Ilaçi eksperimental i kompanisë farmaceutike Merck për COVID-19, molnupiravir ul me rreth 50% mundësinë e shtrimit në spital dhe vdekjet për pacientët në rrezik dhe të sëmurë rëndë, sipas rezultateve të provave të ndërmjetme klinike të shpallura të premten.

Merck dhe partneri Ridgeback Biotherapeutics po planifikojnë të kërkojnë autorizimin për përdorim emergjent në SHBA sa më shpejt të jetë e mundur dhe më pas të paraqesin aplikime tek agjencitë rregullatore në të gjithë botën.

Për shkak të rezultateve pozitive, testimi i fazës së 3-të u ndalua para kohe me rekomandimin e vëzhguesve të jashtëm.

“Kjo do të ndryshojë dialogun rreth asaj se si të menaxhohet COVID-19,” tha Robert Davis, shefi ekzekutiv i Merck, për Reuters.

Nëse autorizohet, molnupiravir, i cili është krijuar për të gjetur dhe rregulluar gabime në kodin gjenetik të virusit, do të ishte ilaçi i parë oral antiviral për COVID-19.

Rivalët përfshirë Pfizer Inc (PFE.N) dhe farmaceutiken zvicerane Roche Holding AG (ROG.S) po garojnë për të zhvilluar një pilulë antivirale të lehtë për t’u administruar për COVID-19, por deri më tani, vetëm kokteje antitrupash – të cilat duhet të jepen në mënyrë intravenoze. -janë miratuar për trajtimin e pacientëve jo të hospitalizuar me COVID-19.

“Trajtimet antivirale që mund të merren në shtëpi për t’i mbajtur njerëzit me COVID-19 jashtë spitalit janë jashtëzakonisht të nevojshme,” tha Wendy Holman, CEO i Ridgeback, në një deklaratë.

Në studimin, i cili regjistroi pacientë në të gjithë botën, molnupiravir merrej çdo 12 orë për pesë ditë.

Studimi regjistroi pacientë me COVID-19 me simptoma të buta deri të moderuara të konfirmuara nga laboratori, të cilët kishin simptoma jo më shumë se pesë ditë. Të gjithë pacientët kishin të paktën një faktor rreziku të lidhur me rezultatin e dobët të sëmundjes, të tilla si obeziteti ose mosha e madhe.

Merck tha se sekuencat virale të bëra deri më tani tregojnë se molnupiravir është efektiv kundër të gjitha varianteve të koronavirusit, përfshirë Delten.

Kompania ka një kontratë të qeverisë amerikane për të furnizuar 1.7 milion trajtime të molnupiravir me një çmim prej $ 700 për trajtim.

Merck gjithashtu ka rënë dakord të licencojë ilaçin për disa prodhues të ilaçeve gjenerike me bazë në Indi, të cilët do të jenë në gjendje të ofrojnë trajtim për vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme.

Molnupiravir gjithashtu po studiohet në një provë të Fazës 3 për parandalimin e infeksionit koronavirus tek njerëzit e ekspozuar ndaj virusit.

Zyrtarët e Merck thanë se është e paqartë se sa kohë do të zgjasë rishikimi i FDA për ilaçin.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>