Italia zgjat kufizimet e lëvizjes me Shqipërinë deri më 30 korrik

Nga Exit News
Italia zgjat kufizimet e lëvizjes me Shqipërinë deri më 30 korrik

Italia lë në fuqi kufizimin e lëvizjes me Shqipërinë deri më 30 korrik 2021, pavarësisht vaksinimit të popullsisë me vaksinat e njohura nga BE dhe numrin e ulët të infektimeve ditore.

Ambasada italiane në vend njoftoi se deri më 30 korrik në Itali mund të hyjnë vetëm shqiptarët me leje qendrimi dhe familjarët e tyre, ose ata me pasaportë italiane.

Këta qytetartë duhet të paraqesin testin negativ të Covid-19, ose testin serologjik, të kryer 72 orë përpara hyrjes në Itali.

Nga detyrimi i kryerjes së tamponit të Covid-19 përjashthen vetëm fëmijët e moshës 2 vjeç.

Të gjithë qytetarët pas hyrjes në Itali duhet t’i nënshtrohen vetekarantinimit 10 ditor.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>