Kallëzim penal për ish-kreun e Autoritetit Rrugor, i shkaktoi shtetit 54 milionë dollar dëm

Kallëzim penal për ish-kreun e Autoritetit Rrugor, i shkaktoi shtetit 54 milionë dollar dëm

Ministri Damian Gjiknuri ka kallëzuar penalisht në prokurorinë e Krimeve të Rënda ish-drejtorin e Autoritetit Rrugor Dashamir Xhika dhe dy zyrtarë të tjerë, për shpërdorim fondesh në rrugën Tiranë-Elbasan.

Dashamir Xhika, ish-drejtor i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Aksel Qurduka, ish-drejtor i Njësisë së Menaxhimit të Projektit të rrugës Tiranë-Elbasan dhe Albens Alite, drejtor aktual i të njëjtës njësi, akuzohen se i kanë shkaktuar shtetit një dëm prej rreth 54 milionë dollarësh.

Kallëzimi penal u bë pas përfundimit të auditit tek ARrSh për “rregullshmërinë e ndjekjes dhe zbatimit të kontratave për ndërtimi e rrugës Tiranë-Elbasan”.

Dashamir Xhika, i emëruar nga Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI), dha dorëheqjen në shtator 2017, me formimin e Qeverisë Rama 2.

Gjatë fushatës zgjedhore të 2017-ës, Xhika u hetua nga prokuroria, teksa ishte ende në postin e drejtorit të ARrSh-së, për blerje votash.

Po ashtu, në vitin 2016, ndaj Zotit Xhika ngriti padi Kontrolli i Lartë i Shtetit (KLSH) për shkaktimin e një dëmi prej 634 milionë lekësh në buxhetin e shtetit “përmes prokurimesh të pajustifikuara apo favorizimesh të kompanive ndërtuese të rrugëve.”

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>