Kandidatët e PS – Turli biznesmenësh, tatimorësh, badigardësh

Kandidatët e PS – Turli biznesmenësh, tatimorësh, badigardësh

Partia Socialiste shpalli sot emrat e kandidatëve për kryetar bashkie në zgjedhjet vendore të 30 qershorit. PS zyrtarizoi 58 kandidatura të sigurta, ndërsa, ende nuk ka vendosur për kandidatët e Bashkisë Peqin, Selenicë dhe Has. Ndër kandidaturat e paraqitura nga PS, 35 emra të rinj do të kandidojnë për Bashkinë:

Finiq — Kristo Kiço, Zëvendës Kryetar i Bashkisë

Durrës — Valbona Cava, Drejtore e Drejtorisë së Tatimeve

Elbasan— Gledian Llatja

Cerrik — Andi Salla, Drejtor i paraburgimit të Elbasanit

Përrenjas — Nuri Belba, deputet i PS

Mallakastër — Qerim Ismaili, jurist në Bashkinë Mallakastër

Gjirokastër — Flamur Golemi, deputet

Memaliaj — Gjolek Guci

Përmet — Alma Hoxha

Dropull — Dhimitër Tola

Sarandë — Ardian Gurma, Nën prefekt i Sarandës

Selenicë — Simbol Preza

Delvinë — Majlinda Qilimi

Vau i Dejës — Mark Babani, pronar i kompanise “Mare Adriatica”, kompania me e meadhe në vend e tregtimit dhe prodhimit të açugeve)

Berat — Ervin Demo, ish-zëvendës ministri i Arsimit

Kuçovë — Sybi Shehu, Nën prefekt i Kucovës

Skrapar — Adriatik Mema, Drejtor i Kabinetit të Ministrit të Brendshëm

Pogradec — Ilir Xhakolli, deputet

Shkodër —Valdrin Pjetri, Drejtor i Drejtorisë së Përgjithshme të Hipotekave

Vorë — Agim Kajmaku, pronar i kompanisë Kajmaku, shitje dhe prodhim lulesh

Devoll — Eduard Duro

Kolonjë — Erjon Isai, Drejtor i Qendrës kombëtare të Kulturës

Kamëz — Rakip Suli, deputet

Kavajë — Redi Krali, biznesmen

Rrogozhinë — Haxhi Molla

Shijak—Elton Arbana, kryetar i PS në Shijak

Lezhë — Pjerin Ndreu, deputet

Kurbin — Majlinda Cara, Drejtoreshë e Drejtorisë Arsimore Kurbin

LEXO  Integrim apo izolim me Bashkimin Europian?

Kukës — Safet Gjici

Tropojë — Rexhë Biberaj

Bulqizë — Lefter Alla, Kryetari i PS-së Bulqizë

Dibër — Dionis Imeraj, Ish- drejtori i Drejtorisë Tatimore Tiranë, i hetuar nga prokuroria për korrupsion dhe shpërdorim detyre në vitin 2017

Klos —  Ilmi Hoxha

Mat — Agron Malaj, ish-gardisti i 21 janarit 2011

 Gramsh — Klodian Taçe, Kryetar i PS së Gramshit

13 kryetarë bashkie do të kërkojnë mandatin për herë të dytë në Bashkinë:

Tiranë — Erion Veliaj

Fier — Armando Subashi

Vlorë — Dritan Leli

Belsh — Arif Tafani

Librazhd — Kastriot Gurra

Roskovec — Majlinda Bufi

Libohovë — Luiza Mandi

Fushë-Arrëz — Fran Tuçi

Malësi e Madhe — Tonin Marinaj

Pukë — Gjon Gjonaj

Krujë — Artur Bushi

Ura Vajgurore — Juliana Memaj

Mirditë — Ndrec Deda

5 kryetarë bashkie do të kërkojnë mandatin e tretë në Bashkinë:

Tepelenë — Tërmet Peçi

Këlcyrë — Klemend Ndoni

Lushnjë — Fatos Tushe

Patos — Rajmonda Balilaj

Himarë — Jorgo Goro

Për herë të katërt, do të kandidojë Kryetari i Bashkisë Divjakë, Fredi Kokoneshi.

Për herë të 8-të me shkëputje, kandidon Shuaip Beqiri, i cili ka qënë kryebashkiak i Konispolit nga 1996 deri në 2006 dhe u rikthye sërish si kryebashkiak në vitin 2015.

Ndërsa, Gëzim Topçiu do të kandidojë për të gjashtën herë për Bashkinë Maliq. Ai u zgjodh për herë të parë Kryebashkiak i Maliqit në vitin 2000.

Lajme te ngjashme