Këshilltarët e Kukësit, Hasit e Tropojës: Lironi protestuesit dhe hiqni tarifat për kuksianët

Këshilltarët e Kukësit, Hasit e Tropojës: Lironi protestuesit dhe hiqni tarifat për kuksianët

Këshilltarët bashkiakë të Kukësit, Hasit e Tropojës kërkojnë lirimin e protestuesve kuksianë të arrestuar dhe anulimin e tarifës për kalimin në Rrugën e Kombit për banorët e qarkut Kukës.

Me anë të dy letrave zyrtare, drejtuar Presidentit Meta e Kryeministrit Rama, këshilltarët të të gjitha partive shprehen se janë në mbrojtje të interesave të zgjedhësve të tyre dhe nuk do të ndalojnë së kërkuari zbatimin e të drejtave të tyre.

Në letrën drejtuar Presidentit, të cilën e ka siguaruar gazeta Panorama, këshilltarët kërkojnë ndërprerjen e procedimit penal ndaj të gjithë protestuesve dhe lirimin e katër protestuesve që mbahen ende të burgosur.

Kujtojmë se Gjykata e Tiranës dha masën e arrestit me burg për disa nga të arrestuarit për protestën në Rrugën e Kombit, dhe masën e arrestit shtëpiak e detyrimit me paraqitje për disa të tjerë.

Ndërkohë në letrën dërguar Kryeministrit Rama, këshilltarët kërkojnë heqjen e tarifës për kalimin në Rrugën e Kombit për banorët e qarkut Kukës, pasi kjo pikë e kontratës koncësionare bie në kundërshtim me interesat e komunitetit.

Kjo nuk është e para kërkesë që i dërgohet qeverisë për anulimin e tarifave në Rrugën e Kombit.

Pak ditë më parë, dhe Bashkimi i Prodhuesve Shqiptarë kërkoi uljen e tarifave për makinat e tonazhit të rëndë që përdoren nga biznesi dhe shtyrjen e aplikimit të saj të paktën deri në shtator.

 

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>