Konferenca e Parë Ndërqeveritare BE-Shqipëri mund të mbahet në dhjetor

Nga Exit News
Konferenca e Parë Ndërqeveritare BE-Shqipëri mund të mbahet në dhjetor

Konferenca e Parë Ndërqeveritare mes Bashkimit Europian dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut mund të mbahet në dhjetor 2020.

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca, në një postim në Twitter ka shkruar se ‘Presidenca gjermane e BE-së duhet të jetë në gjendje të organizojë KPN-të e para me dy vendet në dhjetor. Është e mundur, ne e shohim se kushtet janë. Ku ka dëshirë, ka dhe një mënyrë.”

Konferenca e Parë Ndërqeveritare përcakton fillimin në praktikë të negociatave Shqipëri-BE.

Nëse konferenca do të mbahet në dhjetor, Shqipëria duhet të ketë bërë progress konkret në 15 kushtet që Parlamenti Europian ka përfshirë në rezolutën për hapjen e negociatave me Shqipërinë.

Për të lexuar më shumë për kushtet që Shqipëria duhet të përmbushë dhe sa ka arritur t’i përmbushë deri tani, lexoni këtu.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>