KPA përjashton nga sistemi i drejtësisë për 15 vite ish-gjyqtarin Alaudin Malajn

KPA përjashton nga sistemi i drejtësisë për 15 vite ish-gjyqtarin Alaudin Malajn

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, pas mbylljes së hetimeve javën e shkuar, vendosi përfundimisht përjashtimin e ish-gjyqëtarit Alaudin Malaj nga sistemi i drejtësisë, për një perjudhë prej 15 vjetësh.

Më herët kjo masë ishte vendosur nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe ishte apeluar nga Malaj, që akuzonte trupën gjykuese të KPK si të njëanshme dhe të lidhur me ish ministrin e brendshëm Fatmir Xhafaj.

Alaudin Malaj është gjyqtari që bëri publik vendimin e dënimit të Geron Xhafajt, vëllait të ish-Ministrit të Brendshëm.

Gjithashtu, Malaj ishte një nga 5 anëtarët e trupit gjykues që dhanë pafajësi për të gjithë anëtarët e organizatës “Hakmarrja për drejtësi”. Madje në 2017, Këshilli i Lartë i Drejtësisë nisi hetimin ndaj 5 gjyqtarëve të Apelit të Krimeve të Rënda, me kërkesë të ish-presidentit Bujar Nishani.

Lajme te ngjashme

Më të lexuarat

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>