Kreu i BKH, të katërt kandidatët rezultojnë të pastër

Nga Exit News
Kreu i BKH, të katërt kandidatët rezultojnë të pastër

Të katërt kandidatët për drejtuein e Byrosë Kombëtare të Hetimit (BKH) rezultuan të pastër , në lidhje me kriterin e figurës.

Sipas Balkanëeb, mbas verifikmit nga Prokuroria e Përgjithshme të katërt kandidatët ishin të pastër.

Në garë për kreun e BKH-së janë Aida Veizaj, Artur Beu, Ervin Hodaj dhe Idajet Faskaj.

Mbas verifikimit, Komisioni përzgjedhës do të çojë katër emrat e kandidatëve të renditur sipas pikëve, në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, ku edhe do të bëhet votimi për të zgjedhur drejtuesin e parë të Byrosë Kombëtare të Hetimit. Drejtori emërohet për një mandat 5-vjeçar, me të drejtë riemërimi një herë.

BKH është strukturë e specializuar e Policisë Gjyqësore, që heton veprat penale të zyrtarëve të lartë dhe rastet e krimit të organizuar, pranë SPAK-ut.

Lajme te ngjashme

Dërgo informacion në mënyrë konfidenciale

Nëse keni informacion në interes të publikut mund ta dërgoni te redaksia e Exit duke zgjedhur te mbeteni anonim nëse dëshironi.

Mënyrat e dërgimit >>